Przekonania – Wierzenia

"Uważaj na swoje myśli, stają się wszak słowami.
 Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
 Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.
 Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
 Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem".
                    Frank Outlaw

Nasze przekonania silnie wpływają na nasze zachowania. One nas motywują i kształtują to co robimy. Trudno nauczyć się czegoś jeśli nie wierzymy, że to będzie przyjemne i pomocne. Przekonania – to nasze przewodnie zasady, wewnętrzne obrazy, które używamy do tego aby zrozumieć otaczający nas świat. One zapewniają nam stabilność i ciągłość. Wszyscy mamy pewne podstawowe przekonania, które świat fizyczny potwierdza nam każdego dnia.

Wierzymy w prawa Natury. Nie skaczemy z dachu domu i nie potrzebujemy potwierdzania każdego dnia, że ogień parzy. Mamy także zestaw przekonań o sobie samych i o tym, w jakim rodzaju świata żyjemy, co nie zawsze jest wyraźnie określone.

Ludzie nie są tak uporządkowani i niezmienni jak siła grawitacji. Przekonania wynikają z wielu źródeł: edukacja, modelowanie autorytetów, urazy z przeszłości i powtarzające się doświadczenia. Budujemy przekonania poprzez podsumowanie swoich doświadczeń i doświadczeń innych ludzi.

Jak poznać jakie doświadczenia należy generalizować?

Niektóre przekonania przychodzą do nas w gotowej formie z kulturą i środowiskiem, w którym się urodziliśmy. Oczekiwania autorytetów otaczających nas w dzieciństwie inspirują nasze wierzenia. Zawyżone oczekiwania, jeżeli są one realistyczne, budują kompetencje. Niskie oczekiwania inspirują niekompetencje. My sami wierzymy w to co mówimy o sobie gdy jesteśmy młodzi, bo nie mamy możliwości aby to sprawdzić i te przekonania mogą pozostawać niezmiennymi nawet pod działaniem naszych późniejszych wydarzeń.

Kiedy wierzymy w coś, działamy tak, jakby to była prawda. Dlatego trudno jest obalić takie przekonania ponieważ działają one jak silne filtry postrzegania. Wydarzenia są interpretowane w kategoriach wiary a wyjątki potwierdzają regułę. To co robimy wspiera i wzmacnia fakt, że w to wierzymy. Przekonania to nie obrazy tego co się stało ale zarys dla przyszłych działań.

Czytaj więcej: Nasze myśli
 

Wszystkie prawa zastrzeżone © Wiedeński Instytut Kosmoenergetyki

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s